2010 Victoria, British Columbia, Canada

Team:Jonathan Knowles(skipper), Joe Bartlett(skipper), Alex Marr, Steve Racich, Terry Tavelli, Brian Lawrence,Vance Edwards

Ambassadors: Dick Vetter. MaryJane Vetter, Al Callery, Karen Callery, Ken Malseed, Char Malseed, Dawn Durand

2008 Tateyama Japan

Team:Richard Veach (skipper), Joe Bartlett, Karen Callery, Al Callery, Terry Tavelli, Mike Poulos

Ambassadors: John Gargett, Patti Gargett, Denise Poulos, Marcus Poulos, Carol Veach, Jane Sylvester, Betsy Bierer, Bob Snowball, Carol Snowball, Dawn Durand

2006 Tauranga, New Zealand


Team:
Joe Bartlett (skipper), Marlene Bolster, Karen Callery, Alan Callery, Dawn Durand, Jack Gerity, Charlie Guildner, Larry Jones, Terry Tavelli

Ambassadors: Don and Pat Danglemaier, Alicia Guildner, Ken and Char Malseed, Quinn and Roberta Selsor, Jim McCabe, Lisa Megard, Shari Jones, Tristan Chaffee.

2004 Nakhodka, Russia

Team: Joe Bartlett (skipper), Dawn Durand, Dean Headstrom, Quinn Selsor III, Steve Racich (CYC), “Mac” Maidenwald (AYC), Wendy Maidenwald (AYC), and Mel and Barbara Davidson

Ambassadors:
Quinn Selsor, Sandra Zell, Stowe Talbot, Remy Talbot, Nina Talbot

2002 Bellingham, WA – Chairman Alan Callery

Team: Jack Gerity (skipper), Lisa Megard, Adam Lindsey, Geoff Chamness, Gary Baker, Mick Corcoran, John Erickson, Ken Nelson, Marty Steingrieb

Ambassadors: The entire Bellingham Yacht Club & Bellingham Sister Cities communities

2000 – Port Stephens Australia

Team: Karen Callery (skipper), Alan Callery, Dave Steffan (skipper), Jack Gerity, Dawn Durand, Ray Poorman, Marlene Bolster, Rich Veach (skipper), Carol Veach, Gary Baker (skipper), Marty Haines, Steve Racich, Mac Maidenwald, Wendy Grey


Ambassadors:
Kym Smith, Kerri Baker, Mary Baker, Gail Haines, Gretchen Erga, Brian Erga, Stowe Talbot, Larry Ishii, Margaret Ishii

1998 Victoria, Canada

Team: Keith McLean, Raymond Nelson, Wendy Grey, Dawn Durand, Dave Steffan, and Larry Jones

Ambassadors: Alan Callery, Karen Callery, David Bradley, Penny Bradley, Gretchen Erga, Brian Erga

1996 Taraunga, New Zealand

Team: Bob Warner (skipper), Alan Callery, Karen Callery, Rich Veach, Joe Bartlett, Dawn Durand, Jeff Davis, Mary Davis, Larry Jones, Bernie Bell, Steve Racich

Ambassadors: Wendy Warner, Paul Davis, Gretchen Schlicting, Jack Kirkbride, Rose Kirkbride, Bob Bell, Marcia Johnson

1994 Tateyama, Japan

Team: Jack Kirkbride, Ed Goodhope, Mike DeMann, Steve Racich, Dick Karney, Cheryl Karney

1992 Port Stephens, Australia

Team: Dick Johnson, Rick Johnson, Jim DeGolier, Bernie Bell, Dick Bell, Charlie Guildner


Ambassadors:
Marilyn Johnson, Sue DeGolier, Bob Bell, Debbie Guildner, Sandy Center

1990 Bellingham, USA – Chairman Tom White


Team:
Tom White, Marty Haines, Marion Hiller, Rich Veach, John Erickson, Rick Johnson

PacRim History

Sister Cities